Zašto dolazi do odbacivanja implantata?

Ugradnja zubnih implantata predstavlja suvremeno rješenje za nadomještanje izgubljenih zuba. Iako je riječ o visokotehnološkom i preciznom postupku, ponekad dolazi do odbacivanja implantata. Za prevenciju i uspješnost terapije ključno je razumjeti zbog čega uopće dolazi do ovog problema.

 

Uloga kosti u procesu ugradnje implantata

Kada se zubni implantat postavlja, neophodno je da se pravilno postavi u kost te s vremenom integrira s čeljusnom kosti. Ovaj proces poznat je pod nazivom “oseointegracija”. Kost mora biti dovoljno jaka i zdrava kako bi pružila stabilnost implantatu. Nedovoljna gustoća kosti ili njezina loša kvaliteta mogu onemogućiti uspješnu oseointegraciju, što može rezultirati odbacivanjem implantata.

 

Rizici i komplikacije prilikom ugradnje zubnih implantata

Ugradnja zubnih implantata uključuje niz rizika koji mogu utjecati na uspješnost procedure. Neki od potencijalnih problema uključuju infekciju na mjestu ugradnje, neodgovarajuću tehniku ugradnje ili mehaničke probleme s implantatom. Nadalje, pacijenti s određenim zdravstvenim stanjima, poput dijabetesa ili autoimunih bolesti, imaju veći rizik od komplikacija koje mogu rezultirati odbijanjem implantata. Pušači također spadaju u rizičnu skupinu te je veća vjerojatnost odbacivanja implantata u odnosu na nepušače!

 

Utjecaj oralne higijene na integraciju implantata

Nakon, ali i prije ugradnje implantata potrebno je voditi redovitu oralnu higijenu. Redovito čišćenje zuba i desni sprječava nakupljanje bakterija koje mogu izazvati infekcije i pridonijeti razvoju periimplantitisa—upalnog stanja oko implantata koje može uzrokovati njegovo odbacivanje. Stoga, kontinuirana briga o oralnom zdravlju ključna je za dugovječnost zubnog implantata.

 

Različiti faktori individualne prilagodbe

Ponekad jednostavno dolazi do neskladne reakcije organizma na prisutnost stranog tijela u obliku implantata. Iako su moderni zubni implantati dizajnirani da što vjernije oponašaju funkciju i izgled prirodnih zubnih korijena, individualne varijacije u imunološkom odgovoru mogu uzrokovati odbacivanje ovog rješenja.

 

Kako poboljšati uspješnost ugradnje zubnih implantata

Za uspješnu ugradnju implantata nužno je precizno planiranje, uključujući procjenu stanja kosti i cjelokupnog zdravlja pacijenta. Pravilnom identifikacijom problema kao što su kvalitetna kost ili moguće bolesti mogu se unaprijed stvoriti uvjeti za maksimalnu integraciju implantata. Suvremeni stomatološki zahvati, specijalizirani materijali i detaljna procjena prije operacije bitno smanjuju rizik od neuspjeha.

U konačnici, razumijevanje uzroka koji dovode do odbacivanja implantata omogućuje prepoznavanje potencijalnih poteškoća te primjenu odgovarajućih preventivnih mjera. Time se povećava vjerojatnost da će pacijent s ugrađenim dentalnim implantatatima u potpunosti moći uživati u funkcionalnosti i estetici koju oni omogućuju i pružaju.

 

Kontaktirajte nas

    Korištenjem ovog obrasca pristajete na uvjete korištenja internet stranice te potvrđujete da ste upoznati s zaštitom podataka www.cdmz.hr


    Stojimo Vam na usluzi



    Kontakt:
    Tel: 023/77 99 39
    E-mail: [email protected]


    Adresa:
    Ul. postrojbi specijalne policije 21,
    2300, Zadar


    Radno vrijeme:
    PON-PET: 08 - 20 sati
    SUB: po dogovoru


    Odjaviti se možete u svakome trenutku. Pročitajte više o načinu na koji se koriste Vaši podaci na poveznici.

    © 2024 Centar dentalne medicine Zadar
    Nazovite nas
    Kako do nas