Borba protiv karijesa može izgledati kao stalna bitka. Često slušamo o bakterijama i ostalim zubnim problemima, ali što zapravo možete učiniti da vaše zube i desni održite zdravima? Imamo nekoliko savjeta kako da spriječite stvaranje karijesa i održite osmijeh blistavim.
Što je zapravo karijes?
Karijes je propadanje zuba koje nastaje kada štetne bakterije u usnoj šupljini proizvode kiseline koje nagrizaju caklinu, zaštitni sloj zuba. Kada caklina oslabi i karijes napreduje još dublje u zubno tkivo zvano dentin propadanje zuba postaje još brže. Ako se ne reagira pravodobno, može završiti kao pokvaren zub koji zahtijeva ozbiljnije liječenje poput postavljanja plombe, liječenja zuba (endodontskog zahvata) ili u najgorem slučaju vađenja zuba.
Simptomi i znakovi karijesa
Prepoznajte simptome na vrijeme kako biste spriječili daljnju progresiju karijesa. Evo nekih znakova koji upućuju na karijesom zahvaćene zube:
- Osjetljivost na hladnoću ili toplinu
- Vidljive mrlje ili točke na zubu
- Bol pri žvakanju
- Loš zadah ili neugodan okus u ustima
Ako primijetite neki od ovih simptoma, bilo bi pametno konzultirati stomatologa za pregled te eventualno liječenje karijesa što prije!
Pravilna oralna higijena – ključ do zdravih zubi
Održavanje dobre oralne higijene ključ je za prevenciju dentalnih problema. Bez obzira koliko ste zaposleni, dva puta dnevno temeljito četkanje najmanje dvije minute je osnovica za očuvanje zdravlja vaših zuba. Za više o oralnoj higijeni pročitajte u našem blogu!
Pravilna prehrana i hidratacija
Jeste li znali da ono što jedete ima veliki utjecaj na zdravlje vaših zubi? Izbjegavajte slatku i kiselu hranu koja može povećati kiselost u ustima te na taj način doprinijeti razvoju karijesa. Umjesto toga, fokusirajte se na mliječne proizvode koji potiču proizvodnju sline, koja pomaže neutralizaciji kiseline.
Također je bitno piti dovoljno vode kroz dan jer ona ispire ostatke hrane i smanjuje razinu bakterija.
Liječenje karijesa – što kada primijeniti?
Ako već imate pokvaren zub koji treba hitnu pažnju, stomatolog će najvjerojatnije preporučiti liječenje karijesa. Nakon procjene stanja vašeg dentalnog tkiva, može biti potrebna plomba (ispun) kako bi se rekonstruirala struktura zahvaćenog zuba. Bijele plombe su danas popularan izbor jer se savršeno stapaju s prirodnom bojom vaših zubi. Ukoliko karijes dođe do središta zuba gdje se nalazi živac dolazi do upale unutar zuba te će zub prvo biti potrebno umrtviti te endodontski sanirati.
Ne zanemarujte ni najmanje znakove problema sa zubima. Što ranije posjetite svog stomatologa, to ćete lakše izbjeći ozbiljne probleme koji uzrokuju dugotrajne bolove ili složene zahvate.
Čuvajte svoje bisere uz pravilnu njegu!